Atrakcje Rzeszowa

Jeszcze kilka lat temu Rzeszów nie był miastem zbytnio atrakcyjnym dla turystów. Słynął przede wszystkim z dużego bezrobocia oraz starodawnych, nieciekawie wyglądających budynków, które bardziej szpeciły, niż go ozdabiały. Na szczęście władze miasta zakasały rękawy i postanowiły przywrócić ruch turystyczny w Rzeszowie podejmując wiele trafnych decyzji inwestycyjnych. Malownicza architektura jest dziś jego znakiem rozpoznawczym, a dynamiczny rozwój przemysłu i różnego rodzaju innowacji sprawił, że miasto ma dostęp do ogromnych funduszy, które skrzętnie wykorzystuje, aby dalej się rozwijać.

Dlaczego warto odwiedzić Rzeszów?

  • Zachęcająca jest bogata i niezwykle bujna historia miasta, którą warto poznać nieco bliżej.
  • Rynek z XV wieku jest zdecydowanie miejscem urokliwym, po którym z wielką przyjemnością można pospacerować.
  • Wiele możliwości zarówno dla tradycyjnych turystów, jak i tych, którzy poszukują alternatywnej rozrywki.

Atrakcje, które musisz zwiedzić w Rzeszowie

Rynek z XV wieku

rynek z XV wieku w RzeszowieJest to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc, jakie można zwiedzić i zobaczyć w Rzeszowie. Właśnie tutaj warto rozpocząć jego zwiedzanie. Znajduje się tu wiele interesujących, klimatycznych restauracji oraz kawiarni, a cały plac otoczony jest malowniczymi kamienicami. Obecna zabudowa w większości pochodzi z XIX wieku. Niestety, jego drewniana zabudowa została zniszczona przez wielki pożar.

Ratusz

Będąc na rzeszowskim rynku, warto zobaczyć i zwiedzić ratusz, którego obecny wygląd został ukształtowany w XIX wieku. Nawiązuje do stylu neorenesansowego i neogotyckiego. Warto podkreślić, że z ratusza rozbrzmiewa podobnie jak w Krakowie z Wieży Mariackiej hejnał. Można go posłuchać o każdej pełnej godzinie.

Zamek w Rzeszowie

Zamek został zbudowany w XVII wieku i początkowo był własnością rodziny Ligęzów. Następnie przeszedł w ręce rodziny Lubomirskich. W czasach zaborów austriackich, zamek zyskał nową funkcję: więzienia oraz sądu. W XX stuleci został całkowicie zburzony, a jego konstrukcja została ponownie odbudowana. Dzięki temu jego wygląd nawiązuje do początków jego powstania, a stan jest bardzo dobry. Na zamku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych oraz przedstawień historycznych.

Aleja pod Kasztanami

Atrakcyjnym miejscem na urokliwy spacer jest zdecydowanie Aleja pod Kasztanami. Urokliwy, a jednocześnie krótki deptak znajduje się w okolicy ogrodu będącego częścią pałacu Lubomirskich. Atutem deptaka jest otoczenie przez liczne kamienice oraz pałacyki.

Pałac Lubomirskich

Pałac Lubomirskich w RzeszowiePod koniec XVII wieku w Rzeszowie powstał letni pałac należący do rodziny Lubomirskich. W kolejnych wiekach trwały ciągłe prace nad jego rozbudową i dostosowywaniem do aktualnie panujących w tamtych czasach warunków. Choć nie jest to obiekt monumentalny, zachwyca swoim pięknem i dbałością o szczegóły.

Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych znajdujących się w Rzeszowie. Kościół został zbudowany w XVII wieku, a zjawiskiem, które zachęciło mieszkańców do jego stworzenia było objawienie z początku XVI wieku, którego doświadczyli.

Fontanna multimedialna

Spacerując po Alei pod Kasztanami, warto udać się także do fontanny multimedialnej. Uznawana jest za jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Pokazy organizowane są tutaj regularnie.