Europejski Stadion Kultury

W 2012 roku Rzeszów stał się gospodarzem Europejskiego Stadionu Kultury. Choć miała to być jednorazowa inicjatywa związana z organizacją przez Polskę i Ukrainę Euro 2012, wydarzenie cieszyło się tak dużą popularnością, że postanowiono je kontynuować w kolejnych latach. Dzięki cyklicznemu charakterowi, Europejski Stadion Kultury przyczynił się do promocji i rozwoju Rzeszowa na arenie międzynarodowej.

W jakim celu powstał Europejski Stadion Kultury?

Powodem, dla którego inicjatywa Europejskiego Stadionu Kultury została wskrzeszona była chęć zacieśnienia i zbudowania przyjacielsko-kulturalnych relacji między Polską a Ukrainą. 2012 rok miał być nie tylko sportowym wydarzeniem, ale także szansą na zbudowanie przestrzeni kulturowej, w której Polacy i Ukraińcy mogliby się zjednoczyć ponad podziałami i zaszłościami historycznymi. Projekty tworzone podczas Europejskiego Stadionu Kultury stały się okazją do nauki, jak i poznawania sąsiadów nawzajem.

Podczas Europejskiego Stadionu Kultury odbywały się liczne pokazy artystyczne. Dodatkowo, zbierano również fundusze, dzięki którym powstawanie nowych projektów kulturalnych było jak najbardziej możliwe, i to w szerokim zakresie.

Wystawy, koncerty, pokaz sztuk wizualnych i inne dziedziny kultury na Europejskim Stadionie Kultury

Różnorodność kulturowa Polaków i Ukraińców sprawia, że zorganizowanie ciekawego wydarzenia kulturalnego było jak najbardziej możliwe. Wiele instytucji kulturalnych było zaangażowanych w stworzenie pokazów tanecznych, wizualnych oraz nawiązujących do innych dziedzin kultury. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na żywo wiele interesujących występów.

Więcej na temat tego wydarzenia można znaleźć na jego oficjalnej stronie: http://stadionkultury.pl/.

Dlaczego warto organizować wydarzenia kulturalne?

  • Są okazją do poznania wielu nowych gatunków, grup związanych ze sztuką.
  • Inicjatywy kulturalne rozwijają publiczność, są okazją do rozszerzenia horyzontów i zdobycia całkiem nowych informacji na temat nowo odkrywanych gatunków sztuki.
  • Zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.

Rzeszów wiele zyskał na organizacji Europejskiego Stadionu Kultury. Inicjatywa była dla niego okazją do znakomitej promocji w całej Europie oraz szansą na pokazanie, że w tym mieście naprawdę wiele ciekawego się dzieje.